At the Campbell farmers market, a young boy (9 yrs old?) had taken over the venders booth temporarily for his mother. I asked him about the beets and he said $2 a bunch. I asked if he would take $3 for two bunches and he said no, it’s $3 a bunch. Well, I said, what do you want for two bunches? He said $6!
Marketing, maybe not, but this kid knows his math.
I waited until his mother returned, and then got what I wanted.